Ministers
Sl.No. Name Portfolio

1

Sri BASAVARAJ BOMMAI
Chief Minister

DPAR, Finance Department, Intelligence from Home Department, Cabinet Affairs, Bangalore Development, Rural Development and Panchayat Raj Department and all unallocated portfolios.

2

Sri GOVINDA MAKTHAPPA KARAJOL

Major and Medium irrigation.

3

Sri R. ASHOKA

Revenue Department excluding Muzrai.

4

Sri B. SREERAMULU

Transport Department, ST Welfare.

5

Sri V. SOMANNA

Housing, Infrastructure Development.

6

Sri UMESH VISHWANATH KATTI

Forest, Food, Civil Supplies and Consumers Affairs Department.

7

Sri S ANGARA

Fisheries, Port and Inland Transport Department

8

Sri J.C. MADHU SWAMY

Minor Irrigation, law, Parliamentary Affairs and Legislation.

9

Sri ARAGA JNANENDRA

Home Department excluding Intelligence.

10

Dr. ASHWATH NARAYAN C.N.
Higher Education, IT & BT, Science and Technology, Skill Development.

11

Sri CHANDRAKANTAGOUDA CHANNAPPAGOUDA PATIL

Pubilc Works Department.

12

Sri ANAND SINGH

Tourism Department
Environment and Ecology Department.

13

Sri KOTA SHRINIVAS POOJARI

Social Welfare, Backward Classes Welfare Department.

14

Sri PRABHU CHAUHAN

Animal Husbandry Department.

15

Sri MURAGESH RUDRAPPA NIRANI

Large & Medium Scale Industries.

16
Sri ARABAIL HEBBAR SHIVARAM Labour Department.

17

Sri S.T. SOMASHEKAR

Co-operation Department.

18
Sri B.C. PATIL

Agriculture Department.

19
Sri B.A. BASAVARAJA (BYRATI) Urban Development Department (including KUWSDB & KUIDFC, Excluding Bangalore Development, BBMP, BDA, BWSSB, BMRDA, BMRCL Directorate of Town Planning from Urban Development)
20
Dr. K. SUDHAKAR Health & Family Welfare, Medical Education Department
21
Sri K. GOPALAIAH Excise from Finance Department
22
Smt JOLLE SHASHIKALA ANNASAHEB Muzrai, Haj and Wakf Department.
23
Sri N. NAGARAJ (MTB)

Municipal Administration, Small Scale Industries, Public Sector Industries.

24
Sri NARAYANA GOWDA Sericulture,Youth Empowerment and Sports Department
25
Sri B.C. NAGESH Primary & Secondary Education and Sakala.
26
Sri V. SUNIL KUMAR

Energy, Kannada and Culture Department.

27
Sri ACHAR HALAPPA BASAPPA Mines and Geology from Commerce and Industries Department, Women and Child Development, Empowerment of differently Abled and Senior Citizens Department.
28
Sri SHANKAR B. PATIL MUNENAKOPPA Handloom and Textile Department from Commerce & Industries Department,Sugarcane Development and Directorate of Sugar.
29
Sri MUNIRATHNA
Horticulture and Planning, Programme Monitoring Statistics Department.